SAN Storage چیست؟

ارسال شده توسط admin | در دسته بندی وبلاگ

SAN Storage چیست؟

SAN یک شبکه ی اختصاصی با سرعت بالاست که دسترسی شبکه به سطح ذخیره سازی را در سطح بلوک فراهم می کند و معمولا شامل میزبانی ها، سوئیچ ها، عناصرذخیره سازی و دستگاه های ذخیره سازی می باشد که با استفاده از انواع فناوری ها، پروتکل ها و توپولوژی ها متصل می شوند و توانایی پوشش دهی چندین سایت را دارد.

SAN STORAGE ها جهت انجام دادن فرآیند BackUp گیری و پیاده سازی Disaster Recovery می توانند بسیار کارآمد باشند چرا که در یک SAN می توان اطلاعات را از هارد دیسک ها به یکدیگر منتقل کرد و هیچگونه ارتباطی با سرور اصلی برقرار نکرد و این عدم وابستگی، قابلیت بک آپ را بسیار قابل توجه می کند. به طور مثال اگر درحالت عادی و برروی سرورهای فیزیکی نیاز باشد یک Backup از اطلاعات هارددیسک موجود بر روی SAN تهیه کرد، قطعا پردازنده های سرور با ترافیک بالایی از پردازش مواجه خواهند شد اما در حالت SAN STORAGE پردازنده های سرور، پردازشی انجام نخواهند داد.

گاهی برخی از SANها از تکنولوژی شبکه ای استفاده می کنند که تکنولوژی Fibre Channel یکی از آنها می باشد.  کانال فیبر مجموعه ای از استانداردهای ارتباطی است که نرخ های بسیار سریع داده را پشتیبانی می کند و SAN STORAGE ها می توانند  با استفاده از دو دیتاسنتر که در هر دوی آنها ازSAN  استفاده شده است، اطلاعات را از طریق فیبرنوری با یکدیگر Replicate کنند در نتیجه کاربر می تواند بک آپ های خود را در محلی دور از اطلاعات اصلی نگهداری کند و حتی یک Off Site Backup ایجاد کند. در نتیجه با راه اندازی SAN STORAGE ها دیگر نیازی به استفاده از نیروهای انسانی جهت مدیریت شبکه نیست و از طرفی با وجود SAN کاربر می تواند سرورهای خود را از طریق هارد دیسک های  SAN بوت کند و این مزیت باعث کاهش زمان بوت سیستم و سهولت جایگزینی سرورها خواهد شد. مزایای استفاده از SAN ها بسیار زیاد است، این سیستم به یک دستگاه ذخیره سازی دیسک اجازه می دهد تا داده ها را مستقیما به یک دستگاه پشتیبان در لینکهای با سرعت بالا از SAN بدون هیچ مداخله ای از یک سرور کپی کند. داده ها در SAN ذخیره می شوند، به این معنی که انتقال شبکه محلی را آلوده نمی کند و منابع پردازش سرور هنوز در سیستم های مشتری در دسترس هستند. این مزایا به افزایش محبوبیت SAN منجر شده است، زیرا می تواند نیازهای کاربران را جهت  ذخیره سازی داده ها در شبکه با استفاده از  با فشردگی اطلاعات پاسخ دهد.


مزایای استفاده از 
SAN STORAGE:

  • یک شبکه با سرعت بالا از دستگاه های ذخیره سازی می باشد.
  • دستگاه های ذخیره سازی را به سرورها متصل می کند.
  • می تواند توسط برنامه های کاربردی در سرورهای شبکه قابل دسترسی باشد.
  • در تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی مفید است.
  • از پروتکل های شبکه برای جابجایی فاصله های طولانی استفاده می کند.
  • انعطاف پذیری، قابلیت دسترسی و عملکرد را افزایش می دهد.
  • افزایش استفاده و اثربخشی ذخیره سازی (تحکیم منابع ذخیره سازی، ذخیره سازی سطحی و …) و همچنین و بهبود حفاظت داده ها و حفظ امنیت آنها.
  • SAN همچنین می تواند برخی از وظایف مدیریت را ساده کند.

فروش استوریج
هارد اکسترنال
خرید سرور

0 دیدگاه | اکتبر 3, 2018

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + ده =